Новини » 2008 » Березень » 11 »
Слідкуйте за своїм здоров`ям

Хороший будинок - зручний та безпечний. Будинок повинен бути місцем, де приємно знаходитись, де відновлюється нервова система та здоров'я. Ці побажання не так просто втілити в життя, як може здатися на перший погляд.
Відвідуючи гостей, ви, мабуть, помічали, що в одній квартирі ви зачинаєте чхати, ледь перетнувши поріг, в іншій - спека при будь-якій порі року, в деякій навпаки - перевагу надають протягам, а деколи - вам набридає надто яскраве освітлення?

Фактори, які впливають на самопочуття й здоров'я, як правило, непомітні і здаються незначними: температура повітря, рівень вологи, чистота повітря, запахи. Ми починаємо помічати й оцінювати ці фактори лише тоді, коли щось йде не так (наприклад, "раптове" захворювання). Так що ж можна зробити задля покращення свого самопочуття?

Рекомендації дають Кая Юльге, лікар-алерголог Тартуського університету і Леена Альбрехт, спеціаліст відділу по планування й моніторингу Інспекції охорони здоров'я.

Повітря в приміщеннях.
Від того, як і чим дихає людина, в чим раз більші мірі залежить його самопочуття й здоров'я. Якість повітря (IAQ) - одна з основних санітарно-гагієнічних й економічних характеристик місць існування людини.

Якість повітря в приміщеннях - це не лише фізичні параметри (температура, вологість, шум, вібрація, освітлення, електромагнітні хвилі). Мають значення усі процеси: мікробіологічний (наявність пліснявих грибків й бактерій), хімічні (виділення й випари від спеціальних матеріалів й розчинів), психосоціальні (кількість, здоров'я й дії людей, що знаходяться в кімнаті).

"Пагане" повітря може спровокувати проблеми із самопочуттям. Спочатку дрібні, вони поступово накопичуються й починають дратувати, оскільки людина не може сформулювати що саме і чому її хвилює. Пагана якість повітря у приміщеннях призводить до того, що все більше людей страждають від дихальних, сердечно-судинних й інших захворювань.

Було впроваджено навіть нове визначення, що означає захворювання, безпосередньо викликано тривалим періодом перебування в приміщенні із нездоровим повітрям - "синдром забрудненого повітря". Його симптоми нагадують грип, але вони тривають роками й можуть призвести до порушень функцій імунної системи.

Мікроклімат приміщення повинен створювати можливість для того, аби терморегуляційні процеси в організмі відбувались із мінімальною напругою і всі функціональні системи працювали в оптимальному режимі. Відчуття комфорту є в більшості випадків суб'єктивним фактором і цілком може бути різним для різних людей. Показники природних фізіологічних процесів однакові для груп людей (діти, престаркуваті, "хворі", "здорові" і т.д.).

Оскільки в нашому кліматичному поясі людина проводить більше часу всередині приміщення, аніж на вулиці (80-90%), склад повітря в кімнатах набагато важливіше того, чим ми дихаємо поза домом. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) впевнені, що якість повітря в приміщеннях спричинює більш негативний вплив на наше здоров'я, ніж повітря з вулиці. І хоча повітря всередині приміщення і залежить від повітря ззовні, в більші мірі на нього впливають шкідливі речовини, які входять до складу предметів всередині будинку.

І навіть попри це, шкідливі речовини потрапляють в повітря кімнати з вулиці (транспорт, промисловість і т.д.), вони входять до складу будівельних й оздоблювальних матеріалів, меблів, побутової техніки. Вони заносять до будинку людиною, тваринами, а також проникають до нього із виведених з ладу (або надто забруднених) вентиляційних шахт й повітряпроводів. Такі забрудники впливають і на самопочуття людини.

Свіжий подих?
Найбільшу небезпеку для здоров'я представляє собою газ й оксиди азоту (особливо у пристроях без витяжки: пічки, духовки, газові плити, транспортні засоби), леткі органічні сполуки (побутові хімічні засоби). Наш організм не здатний протистояти випарам формальдегіду, асбесту, свинцю, ароматичного вуглеводу, а також пилку рослин, шерсті, частинкам хлопку та льону, табачному диму, спорам грибів, мікроорганізмам, кліщам, біоаерозолям, які завдають чимало проблем нашому здоров'ю.

Все більше уваги приділяється біоаерозолям (спори рослин, гриби, бактерії, віруси, білкові макромолекули, продукти життєдіяльності мікроорганізмів, частинки залишків живих організмів, що розпадаються). Окрім "традиційної" для хімічних сполук токсичної дії, вони здатні провокувати алергічні й інфекційні захворювання.

Грибки, що містяться у повітрі, набагато частіше, ніж бактерії, стають причиною алергічних реакцій, хоча в Європі грибкові алергени відіграють меншу роль, ніж пилок, домашні кліщи, частинки шкіри й шерсті тварин. Доведено, що багато різновидів грибків рахуються алергенами. Деякі із грибків, що містяться у повітрі приміщень, вважаються причиною ренітів й астми.

Знизити ризик цих захворювань можна, перш за все, підтримуючи нормальну роботу систем опалення, кондиціонування й контролюючи температурний режим й рівень вологи в приміщенні.

Чистота - запорука здоров'я
Оптимальна температура в приміщенні: 21-22 градуси. Оптимальна вологість: 24-45%. При цьому волога не повинна накопичуватись у віконних й дверних рамах.

Зберігати засоби побутової хімії та домашній текстиль (наприклад, постільну білизну) в окремих приміщеннях або шкафчиках.

Після миття, прання й під час сушки білизни двері у ванній кімнаті залишати відчиненими.

Купуючи засоби побутової хімії, уважно вивчати етикетку. Віддавати перевагу рідким або роликовим засобам, уникаючи порошків та спреїв. Це ж правило діє по відношенню до освіжувачів повітря, дезодорантів і т.д.

Вентиляція у ванній кімнаті недостатня, якщо дзеркало запотіває, навіть коли ви недовго приймаєте душ і відпотіває лише через 10-15 хвилин. Або, якщо гарно віджата у пральній машині білизна висихає довше 24 годин.

Зверніть увагу на будівельні та оздоблювальні матеріали. Вони не повинні сильно пахнути. Провітрюйте нові предмети до тих пір, доки запах не зникне. При виборі матеріалів звертайте увагу на їх характеристики. Існують маркування "ПІДХОДИТЬ ДЛЯ АЛЕРГІКІВ", "ГІПОАЛЕРГЕННИЙ".

Неприємний і/або незвичний запах може свідчити про небезпеку для здоров'я. Слід з'ясувати та ліквідувати джерело запаху.

Регулярно провітрюйте приміщення.

Куріння сильно забруднює атмосферу кімнати. Не рятує також, якщо курять в сусідньому приміщенні, коридорі, на балконі чи у відкрите вікно.

Слідкуйте та контролюйте стан вентиляційних та водоочисних систем.

Займаючись прибиранням, використовуйте засоби й методи, які максимально ефективні для боротьби із пилом.

Для покращення обміну повітря залишайте іноді відкритими двері в спальню.

Чисте й свіже повітря є дуже важливим. "Закупорені" приміщення шкідливі для здоров'я, оскільки повітря в кімнати повинно оновлюватися кожні дві години. Чисте повітря забезпечують:

  • Хороша вентиляційна система
  • Достатнє провітрювання: короткочасне, але регулярне відкривання вікон.

Шум також шкодить здоров'ю. При необхідності потрібно покращити звукоізоляцію (вікна, двері, покриття стін й підлоги).

Алергікам, які реагують на пилок рослин, необхідно встановити на вікна спеціальні фільтри. Перевагу краще надати вікнам із системою мікропровітрювання.

Незручності може доставляти статична електрика. Вона виникає на поверхні оздоблювальних матеріалів при терті об них одягом, взуттям і несприятливо впливає на організм. Людина переживає неприємні відчуття, отримуючи розряд статичної електрики. А це, в свою чергу, викликає подразнення нервових рецепторів. Крім того, матеріали, що мають здатність накопичувати статичну електрику, притягують до себе пил. Підбираючи матеріали слід звернути увагу на цю його особливість. Для боротьби зі статичною електрикою слід зволожувати повітря у приміщеннях, а також, обробляти поверхні спеціальними засобами-антистатиками.

Проблем із пилом, який сильно забруднює повітря в кімнаті, допоможе уникнути регулярна зміна фільтрів у пилососі й провітрювання.

Підтримуйте правильний режим роботи кухонної витяжки. Чистіть постійний фільтр не рідше 2-3 раз в рік й не забувайте міняти у належні строки змінні фільтри.

Вибираючи текстиль й оздоблювальний матеріал для поверхонь, зверніть увагу, наскільки легко й зручно його чистити.

Із-за пилу, радіаторів та кондиціонерів повітря в кімнаті може бути дуже сухим. Цю проблему допомагають вирішити зволожувачі повітря. Важливо утримувати їх в чистоті, не допускаючи розмноження бактерій та грибів.

Вважається, що гриби є важливішими компонентами біоаеорозолів повітря, ніж бактерії. Із-за свої здатності розмножуватися у вологих місцях гриби часто стають хорошими індикаторами. Наприклад, плями плісняви свідчать про неблагополучний стан атмосфери приміщення й вказує на можливу небезпеку для здоров'я.

Джерело: Terminovo.com


Поділитися з друзями:

Категорія: Корисне та цікаве зі світу чистоти | Переглядів: 2526

Ще цікавинки


Читайте і любіть нас :)

Дякуємо. Гарного вам дня!