Новини » 2013 » Березень » 13 »
Правильне сортування сміття
Роздільна утилізація сміття вже давно практикується закордоном: контейнери з відсіками для пластику, макулатури, харчових і токсичних відходів встановлюють не тільки місцева влада, але й самі городяни у себе вдома. У Росії та Україні ековідповідальність розвивається повільно. Просто почати відкладати макулатуру, пластик і скляні пляшки в окремі коробки і мішки буде мало. Треба знайти місця, де цю сировину будуть приймати. Для кожного виду відходів є свої пункти прийому, ось саме їх треба і знайти, помоніторити ваше місто на наявність таких.

Механізм сортування

Найпростіше сортування – це коли є контейнери для пластику, скла, макулатури і, звичайно, харчових відходів. Вони займають не дуже багато місця, достатньо виділити невеличкий куточок. Правда, всіх мешканців квартири привчити викидати все в різні ємності складно. Почніть з себе, з часом до вас приєднаються і інші члени сім’ї.

Харчові відходи можна викидати у звичайний смітник. Деякі користуються вдома так званими вермікомпостерамі - це ящики, в яких черв'ячки переробляють скидані туди харчові відходи: і запаху немає, і добриво готове. Черв'яки нікуди не тікають, все акуратно. Металеве сміття типу жерстяних банок можна складати в окремий пакет, а потім віднести до загального смітнику у дворі, звідки його практично миттєво забируть.

З небезпечними відходами, особливо з батарейками, ситуація поступово покращується: їх дозволили збирати будь-яким фірмам або взагалі будь-якій людині. На багатьох заправках і в торгових центрах встановлені спеціальні контейнери для збору батарейок.

Переробка

Найчастіше відходи відразу відправляють на сміттєпереробний полігон, минаючи сховища. Із загальної купи відходів працівники вибирають корисні фракції. Втім відсоток вилучення вторсировини дуже низький: від 3 до 15% максимум. Закордоном, наприклад, до 90% сміття направляється на вторинну переробку.

Потрібно розуміти: як не крути, попереднє сортування необхідне і дуже важливе. Якщо місто цим не займається, то можемо зайнятися ми. Харчові відходи в будь-якому випадку потрібно відокремлювати від решти всього: вони бруднять, гниють і псують все навколо. Той же пластиковий пакет уже не може бути перероблений, якщо він весь в банані і залишках вінегрету. Уявіть собі, як на конвеєрі з усього нашого спресованого сміття люди намагаються витягти картонку або пластикову пляшку. Це нереально і ніхто цим займатися не буде.

Власна відповідальність

У чиновників та адміністрації своя думка з цього приводу: вони стверджують, що сміттєвими контейнерами для роздільного утилізації ніхто не користується і саме тому їх демонтують. А жителі кажуть, що готові користуватися, якщо для них створять інфраструктуру і сміття вивозитимуть вчасно, а кришки баків не будуть замикати на замок. Якщо хоча б 4% городян починають щось робити, інші почнуть до них підтягуватися. Це задасть тренд - таке маркетингове правило.

Існує думка: «Ось я один, який в цьому толк тоді?». Але якщо хоч 1 людина здасть пляшки у пункт прийому, це вже буде величезний крок. Хоча б тому, що це приверне увагу інших людей. Якщо поговорити з дітьми, то діти добре розуміють сенс роздільного збору сміття та його переробки. Стає незрозуміло: якщо діти розуміють, то чому дорослі цього не роблять? Може, це таке безвідповідальне покоління, яке повинне змінитися підростаючими екоактивістами? Люди або лінуються, або просто не знають, куди здавати сміття.

Звісно, без допомоги влади буде складно впоратися з тією проблемою. Влада може вплинути на свідомість городян і їх бажання правильно утилізувати відходи. Це не може триматися на одних тільки активістах: у них просто немає можливості курирувати ціле місто. У європейських країнах давно проводять акції інформування населення про те, як користуватися бачками, як правильно сортувати сміття. А тут просто ставлять і все.


Поділитися з друзями:

Категорія: Корисне та цікаве зі світу чистоти | Переглядів: 3329

Ще цікавинки


Читайте і любіть нас :)

Дякуємо. Гарного вам дня!